Sunday, February 13, 2011

Sylvan Lake AB Provincial CMA Oval Ice Race - top 3 results

2011 sylvan Lake results top 3
February 13th, 2011 Canadian Motorcycle Association Canadian Provincial Oval Ice Race at
Sylvan Lake, AB
Hosted by the Second Gear Club

450 Expert
  1. #34 Sean Potter, Aldersyde
  2. #99 Bryan Watt, Calgary
  3. #241 Greg Quantz, Calgary



Four Stroke
  1. #241 Greg Quantz, Calgary
  2. #33 Matt Coonfer, Chestermere
  3. #34 Sean Potter, Aldersyde
Two Stroke
  1. #69 Mitchell Brown, Calgary
  2. #130 Patrick Marques, Calgary
  3. #76 Dave Amyotte, Calgary
OPEN Expert
  1. #6 Jim Titmus, Calgary
  2. #69 Mitchell Brown, Calgary
  3. #33 Matt Coonfer, Chestermere




UTV Non Studded
  1. Dayne & Adelle Lorentzen, Rocky Mountain House
  2. Jody & Brett Langford, Rocky Mountain House
  3. Richard & Alex Tensen, Rocky Mountain House
ATV Under 500 Novice
  1. #13 Tyler Duchnyck, Lac La Biche
  2. #76 Matt von Hollen, Rocky Mountain House
  3. #69 Mike Endall, Chestermere
ATV 500 & Over Novice
  1. #666 Al Leclerc, Rocky Mountain House
ATV 500 & Under Expert
  1. #34 Billy Ling, Airdrie
  2. #17 Chad Adams, Sylvan Lake
ATV Over 500 Expert
  1. #333 Bill Mackie, Calgary
  2. #78 Mike Bakken, Red Deer
ATV Non-Studded
Two Wheel Drive
  1. #13 Tyler Duchnych, Lac La Biche
  2. #55 Matthew Mouville, Lac La Biche
  3. #901 Cory Larsgard, Rocky Mountain House
ATV Non-Studded
Four Wheel Drive
  1. #76 Matt von Hollen, Rocky Mountain House
  2. #.08 Laurie Anne Benko, Innisfail
  3. #168 Bobby Newbury, Rocky Mountain House
ATV Exhibition
  1. #333 Bill Mackie, Calgary
  2. #17 Chad Adams, Sylvan Lake
  3. #78 Mike Bakken, Red Deer
Veteran 29+
  1. # 241 Greg Quantz, Calgary
  2. #76 Dave Amyotte, Calgary
  3. #13 Steve Puerzer, Calgary
Veteran 39+
  1. #34 Sean Potter, Aldersyde
  2. #11 Monty Brown, Calgary
  3. #42 Jim Titmus, Calgary
Vintage
  1. #6 John Simms, Innisfail
  2. #67 Scott Hewgill, Calgary
  3. #11X Robby McHenry, Penhold


Women
  1. #11 Laurie Anne Benko, Innisfail
  2. #3 Lexi Pechout, Calgary
  3. #169 Melanie Baumann, Thorsby
250 Novice
  1. #15 Samson Hamm , Bentley
  2. #20 Casey Merrills, Carvel
  3. #9 Valerie Hopwood, Calgary
250 Intermediate
  1. #54 Shelby Coonfer, Chestermere
250 Expert
  1. #99 Bryan Watt, Calgary
  2. #9 Monty Brown, Calgary
  3. #54 Matt Coonfer, Chestermere
450 Novice
  1. #94 Wylie Hreceniuk, Red Deer
  2. #3 Lexi Pechout, Calgary
  3. #175 Karly Nagel, Red Deer
450 Intermediate
  1. #69 Shane Sugden, Calgary
  2. #28 Chuck Downie, Benalto
  3. #109 Scott Durocher, Strathmore

OPEN Novice
  1. #169 Melanie Baumann, Thorsby
  2. #11 Valerie Hopwood, Calgary
  3. #69 Jayden Holt, Calgary
OPEN Intermediate
  1. #13 Steve Puerzer, Calgary
  2. #55 Guy Tomlinson, Calgary
  3. #3 Jeff Molloy, Calgary

Sidecar Traditional
  1. #12 Melanie & Rita Baumann, Thorsby (sister team)
  2. #1 Yvo Schmucki & Karly Nagel, Red Deer
  3. #.08 Chris Benko (Innisfail) & Jamie Evanation (Lacombe)