Sunday, March 24, 2013

2013 Alberta Oval Ice Racing Series Results


Alberta OvalIce Racing Standings - 2013

Round 1 - February 3, 2013 - Cow Lake, AB
Round 2 - February 17, 2013 - Gull Lake, AB
Round 3 - February 24, 2013 - Sylvan Lake, AB
Round 4 - March 10, 2013 - Cow Lake, AB




Provisional
Riders marked TBC are yet to be confirmed, and should contact the CMA office. 



Expert 450            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
27Yvo Schmucki, Red Deer, ABKTM1210101244
19Darin Deep, Edmonton, ABHon10312631
9Mitch Brown, Calgary, ABKTM4151029
151Lexi Pechout, Calgary, ABKTM858829
119Riley Stormoen, Water Valley, ABKTM151227
1Matt Coonfer, Chestermere, ABHon1515
5Dan McKenzie, Kamloops, BCHon1515
61Mike Griffiths Sr, Kamloops, BCSuz88
28Chuck Downie, Benalto, ABSuz66
               
Expert Open            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
151Lexi Pechout, Calgary, ABKaw128151247
19Darin Deep, Edmonton, ABHon10612836
9Mitch Brown, Calgary, ABHus10101030
119Riley Stormoen, Water Valley, ABKaw151227
1Matt Coonfer, Chestermere, ABHon1515
5Dan McKenzie, Kamloops, BCKaw1515
               
Expert 250            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
151Lexi Pechout, Calgary, ABKTM12121539
119Riley Stormoen, Water Valley, ABKTM151025
61Michael Griffiths Jr, Kamloops, BCSuz1515
9Mitch Brown, Calgary, ABKTM88
               
Intermediate 450            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
15Sam Hamm, Bentley, ABYam1512151254
6Jeff Molloy, Calgary, ABHon128121547
109Scott Durocher, Strathmore, ABKTM81510639
54Shelby Coonfer, Chestermere, ABKTM1068832
78Mike Bakken, Red Deer, ABHon461020
47Laurie Anne Benko, Innisfail, ABKTM5510
92Scott Drennan, Kamloops, BCHon1010
122Dayne Lorentzen, Rocky Mtn Hse, ABHon6410
33Craig Andrew, Ekville, ABHus257
94Karly Nagel, Red Deer, ABKTM55
67Shawn Drennan, Kamloops, BCSuz33
               
Intermediate Open            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
6Jeff Molloy, Calgary, ABHon1515121557
109Scott Durocher, Strathmore, ABHon1210151047
18Travis Reed, Ponoka, ABHusa101281242
259Melanie Baumann, Thorsby, ABKTM8810834
67Scott Hewgill, Calgary, ABCan653317
77John Simms, Lacombe, ABYam26412
54Shelby Coonfer, Chestermere, ABKaw362112
78Mike Bakken, Red Deer, ABHon5611
47Laurie Anne Benko, Innisfail, ABHusa441211
94Karly Nagel, Red Deer, ABKTM459
122Dayne Lorentzen, Rocky Mtn Hse, ABHon55
15Sam Hamm, Bentley, ABYam33
               
Intermediate 250            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
47Laurie Anne Benko, Innisfail, ABKTM1515121254
54Shelby Coonfer, Chestermere, ABKTM1012151552
106James Bates, Red Deer, ABYam12101032
112Paul Maas, Ponoka, ABHon881026
               
Novice 450            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
30Al Periche, Rocky Mtn Hse, ABHon10151540
23Josh Hewgill, Calgary, ABHon15121239
94Brenda Dyck, Calgary, ABCan1212
               
Novice Open            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
23Josh Hewgill, Calgary, ABCan151530
               
Women            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
151Lexi Pechout, Calgary, ABKaw1515151560
259Melanie Baumann, Thorsby, ABKTM1212121248
54Shelby Coonfer, Chestermere, ABKTM1010101040
47Laurie Anne Benko, Innisfail, ABHusa866626
94Karly Nagel, Red Deer, ABKTM88824
94Brenda Dyck, Calgary, ABCan655521
               
Veteran 29+            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
30Al Periche, Rocky Mtn Hse, ABHon1561233
78Mike Bakken, Red Deer, ABHon151530
47Laurie Anne Benko, Innisfail, ABHusa101222
106James Bates, Red Deer, ABYam81018
61Mike Griffiths Sr, Kamloops, BCSuz1515
67Shawn Drennan, Kamloops, BCSuz1212
               
Veteran 39+            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
27Yvo Schmucki, Red Deer, ABKTM1515151560
12Alex Baumann, Thorsby, ABKTM8861234
109Scott Durocher, Strathmore, ABKTM66121034
621Todd Reed, Ponoka, ABHon12101032
19Darin Deep, Edmonton, ABHon105823
28Chuck Downie, Benalto, ABSuz1212
39Kevin James, Crossfield, ABSuz55
78Mike Bakken, Red Deer, ABHon44
               
Vintage            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
77John Simms, Lacombe, ABYam1215151557
67Scott Hewgill, Calgary, ABCan1512121251
94Brenda Dyck, Calgary, ABCan8101028
23Josh Hewgill, Calgary, ABCan1010828
               
ATV Expert - Over 500            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
204Jay Emms, Calgary, ABYam1212151554
333Bill Mackie, Calgary, ABYam1515101252
78Mike Bakken, Red Deer, ABYam5121027
904Jon Yarwood, Rocky Mtn Hse, ABYam8816
34Billy Ling, Airdrie, ABYam10616
8Darcy Robertson, Rocky Mtn Hse, ABSuz88
103Murray Johnston, Rocky Mtn Hse, ABYam66
               
ATV Expert - Under 500            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
17Chad Adams, Sylvan Lake, ABKaw1212151554
684Justin Slaunwhite, Red Deer, ABHon1015101045
723Kelly MacAulay, Red Deer, ABHon888529
23Jamie Cayer, Cochrane, ABYam151227
11Dale Hiebert, Red Deer, ABHon666624
33Craig Andrew, Eckville, ABYam10818
13Tyler Duchnych, Lac La Biche, ABHon1212
               
ATV Novice - Over 500            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
904Jon Yarwood, Rocky Mtn Hse, ABYam151530
               
ATV Novice - Under 500            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
33Craig Andrew, Eckville, ABYam1515
               
ATV - Non-stud 4WD            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 3Total
TBC - Doug Coughlin, Red Deer, ABSuz1515
75Jeff Robertson, Calgary, ABArctic1212
62Warren Hill, Calgary, AB1010
47Ron Griffith, Red Deer, ABPolar88
               
ATV - Non-stud 2WD            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
101Kyle Tisdale, Rocky Mtn Hse, ABYam1512101552
16Justin Overgaard, Rocky Mtn Hse, ABYam615151248
30Mark Hornstra, Rocky Mtn Hse, ABYam12612838
70Tom Tisdale, Rocky Mtn Hse, ABYam10581033
904Jon Yarwood, Rocky Mtn Hse, ABYam8106630
3Darcy Robertson, Rocky Mtn Hse, ABSuz8513
47Ron Griffith, Red Deer, ABPolar55
901Cory Larsgaard, Rocky Mtn Hse, ABYam55
TBC - Doug Coughlin, Red Deer, ABSuz44
231Jamie Cayer, Cochrane, ABYam44
               
ATV Exhibition            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
333Bill Mackie, Calgary, ABYam1515101252
204Jay Emms, Calgary, ABYam612121545
684Justin Slaunwhite, Red Deer, ABHon8108632
723Kelly MacAulay, Red Deer, ABHon1086428
78Mike Bakken, Red Deer, ABYam15823
231Jamie Cayer, Cochrane, ABYam121022
904Jon Yarwood, Rocky Mtn Hse, ABYam459
3Darcy Robertson, Rocky Mtn Hse, ABSuz55
11Dale Hiebert, Red Deer, ABHon33
               
Sidecar - Traditional            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
259
22
Melanie Baumann, Thorsby, AB
Rita Baumann, Thorsby, AB
Hon15151545
199
99
Phil Bunton, Calgary, AB
Tony Aspinell, Calgary, AB
Yam10121032
67
23
Scott Hewgill, Calgary, AB
Josh Hewgill, Calgary, AB
Yam8101230
67
94
Scott Hewgill, Calgary, AB
Brenda Dyck, Calgary, AB
Yam1515
828
15
Steve Patriquin, Calgary, AB
Sam Hamm, Bently, AB
Hon1212
               
Four Stroke            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
18Travis Reed, Ponoka, ABHusa121015845
27Yvo Schmucki, Red Deer, ABKTM15151242
12Alex Baumann, Thorsby, ABKTM106101036
9Mitch Brown, Calgary, ABHusa212620
1Matt Coonfer, Chestermere, ABHon1515
61Mike Griffiths Sr, Kamloops, BCSuz1212
60Michael Griffiths Jr, Kamloops, BCSuz88
15Sam Hamm, Bentley, ABYam55
92Scott Drennan, Kamloops, BCHon44
67Shawn Drennan, Kamloops, BCSuz33
30Al Periche, Rocky Mtn Hse, ABHon11
               
Two Stroke            
#Name, LocationBikeRound 1Round 2Round 3Round 4Total
151Lexi Pechout, Calgary, ABKaw128121042
9Mitch Brown, Calgary, ABKTM12151239
621Todd Reed, Ponoka, ABHon10101030
119Riley Stormoen, Water Valley, ABKaw151530
78Mike Bakken, Red Deer, ABYam8816
1Matt Coonfer, Chestermere, ABHon1515
33Craig Andrew, Eckville, ABHus66
23Josh Hewgill, Calgary, ABCanAm66
 

* Championship class points with less than 4 riders will be confirmed when there is an official class in the series.